Zazwyczaj jest tak, że jeden rodzic jest bardziej zdecydowany, ma surowsze zasady, a drugi ma bardziej miękkie serce i trudno jest mu egzekwować określone zachowania u dzieci. To oznacza, że od samego początku powinniśmy ustalić, jak ma się odbywać u nas to wychowywanie, na co dziecku pozwalamy a czego zabraniami, tak abyśmy mieli pewność, że wychowywanie dziecka przebiega w jednej linii, że stoimy po tej samej stronie i od obydwojga dziecko będzie otrzymywało te same sygnały. Co więc powinniśmy zrobić, aby mieć pewność, że to nasze wychowywanie faktycznie odbywa się po jednej linii?

Konsekwencja

zdrowie.cywilizacja.com.pl

Przede wszystkim na samym początku powinniśmy ustalić, w jaki sposób wychowujemy nasze dziecko. Co wolno mu robić, a czego nie. Czy pozwalamy na oglądanie bajek i gry komputerowe, czy na razie uważamy, że nasze dziecko jest na to za małe i nie pozwalamy mu na to? Czy może jeść chociaż od czasu do czasu słodycze i fast foody? Takie rzeczy są niby drobne, ale są one bardzo ważne, a jest ich w codziennym życiu mnóstwo, dlatego też powinniśmy mieć pewność, że idziemy tutaj po jednej stronie. Dlatego właśnie powinniśmy zacząć od ustalenia tego typu kwestii, a następnie powinniśmy być konsekwentni w swoim działaniu. Jeśli umawialiśmy się, że dziecko w tygodniu nie będzie dostawało słodyczy, to mu ich nie dawajmy.

Jeśli nie ma oglądać bajek przed spaniem, to ich nie włączajmy, choćby dziecko miało nas błagać. Jeśli od obydwojga rodziców będzie otrzymywało dokładnie ten sam sygnał, to szybko się nauczy co wolno, a czego nie i nie będzie próbowało stosować wymuszeń.

O tym też pamiętajmy

Jeżeli dziecko przychodzi do nas z jakąś prośbą, a my podejrzewamy, że wcześniej było z nią u drugiego rodzica, to najpierw dowiedzmy się, jaka była tamta odpowiedź. To ważne, bo po pierwsze jeśli my będziemy mieli inne zdanie, to dziecko szybko to wychwyci i będzie wiedziało, do którego rodzica się udać, aby móc więcej. Po drugie musimy też wiedzieć, że jeśli my pozwolimy, a tamten rodzic zabronił, to będziemy podważali jego autorytet, będziemy pokazywali, że nie warto go słuchać, a to w konsekwencji może prowadzić do tego, że dziecko nie będzie miało szacunku do tamtego rodzica. Bardzo ważne jest to, aby w procesie wychowywania dziecka rodzice stali po jednej stronie. Aby mieli te same zasady, stosowali te same granice i nie podważali nawzajem swoich autorytetów.

Tylko wtedy będzie można mieć pewność, że dziecko będzie wiedziało, jakie zasady panują w domu.