Schorzenia bioder objawiają się na różne sposoby. Najbardziej są one widoczne w sposobie chodzenia. Podczas chodu pacjent odczuwa dyskomfort oraz ból. Często utyka. Niekiedy obserwuje się także inne deformacje, takie jak kolano szpotawe czy koślawe.

Do jednych z najczęstszych chorób bioder zalicza się zapalenie okołostawowe biodra. Objawia się ono bolesnością w pobliżu krętacza większego. U chorych nie pojawiają się ograniczenia ruchów. Jedną z form leczenia proponowaną przy zapaleniu okołostawowego biodra jest fizjoterapia. Głównym celem jest zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Można to osiągnąć dzięki różnorodnym zabiegom z wykorzystaniem ciepła. Wskazana jest także elektroterapia. Największe znaczenie ma w tym przypadku prąd wysokiej częstotliwości czy prąd ultra pobudzający. Przydatna okazuje się także kąpiel ruchowa. Jedną z częstszych dolegliwości jest biodro strzelające.

Objawia się ono intensywnym bólem. Dolegliwości bólowe można zminimalizować dzięki ultradźwiękom oraz laseroterapii. Dodatkowo wskazane jest wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, dzięki którym można uzyskać pełną siłę oraz optymalny chód. Dysplazja biodra jest jednym z poważniejszych schorzeń. Chory ma problemy z chodzeniem oraz występują ograniczenia ruchowe.

Dzięki fizjoterapii można znacznie zmniejszyć nasilenie bólu. Osiąga się to dzięki elektroterapii, przy czym najczęściej stosuje się prąd wysokiej częstotliwości oraz prąd ultrapobudzający. Zastosowanie ma również terapia manualna.