Nie ulega wątpliwości, że podczas zakupu samochodu musimy być gotowi na wydanie dość sporej ilości pieniędzy. Oczywiście możemy się zdecydować na jakiś tańszy model, jednak wówczas zazwyczaj jesteśmy zmuszeni wybierać samochód, który ma już kilkanaście lat, a do tego jego stan techniczny może pozostawiać wiele do życzenia. Jeśli chcemy kupić dobry samochód, którym przez kilka kolejnych lat będziemy mogli się bezpiecznie poruszać, to musimy się liczyć z wydaniem dość sporej sumy. Dlatego też, niejednokrotnie ludzie zaczynają się zastanawiać nad tym, czy lepiej jest taki samochód kupić, czy może jednak wziąć w leasing?

Jakie mamy opcje?

Jeżeli zdecydujemy się kupić taki samochód, to mamy pewność, że jest on tylko nasz i nikt nie może nam go zabrać. Dodatkowo wydajemy większą kwotę tylko jeden raz, a im dłużej będziemy jeździć danym samochodem, tym bardziej jego zakup będzie opłacalny, a koszt w przełożeniu na każdy rok, będzie ciągle malał. Z drugiej jednak strony może się okazać, że trudno będzie nam odłożyć pieniądze na kolejny samochód, a więc tym będziemy jeździć tak długo, dopóki się nie zepsuje tak całkowicie, albo nie doprowadzimy go do takiego stanu, w którym nie będzie się już nadawał do użytku. To może oznaczać, że zanim będziemy mogli sobie pozwolić na kolejny samochód, minie naprawdę sporo czasu. Jakie więc inne rozwiązanie?

Może leasing?

Ciekawą formą posiadania samochodu może się dla nas okazać leasing. Tutaj go nie kupujemy, ale wynajmujemy.

Na określony czas, zgodnie z zasadami zapisanymi w umowie. To oznacza, że jeśli coś będzie się działo z tym samochodem, to sami nie będziemy musieli się tym przejmować. Tak naprawdę będziemy z niego korzystać, będziemy nim podróżować, ale jednocześnie niczym innym co jest związane z tym samochodem nie będziemy musieli się martwić. Umowa leasingowa daje nam również możliwość zmiany samochodu na inny model co kilka lub kilkanaście miesięcy, a to oznacza, że co chwilę będziemy mogli jeździć czymś nowym, dzięki czemu łatwiej będzie nam też porównać, którym modelem podróżowało nam się najwygodniej. Niestety, największy minus tego typu rozwiązania jest taki, że co miesiąc będziemy musieli wpłacać za dany samochód określoną kwotę. W zależności od klasy pojazdu może to być od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Przy tym dolnym progu miesięcznie może się to wydawać niewiele, jednak w skali roku czy tym bardziej kilku lat, może się okazać, że ta kwota będzie już naprawdę spora. Warto pomyśleć czy chcemy kupić samochód czy wynająć go w leasingu. Jedno i drugie ma plusy, jak i minusy, dlatego warto się spokojnie nad tym zastanowić.