Wielu ludzi marzy o własnym domu, jednak to nie oznacza, że nie mają oni żadnych obaw. Prawda jest taka, że możliwości mamy tutaj kilka, a to oznacza, że zanim przejdziemy do konkretnych działań, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, jakiej wielkości ma to być dom, ile ma mieć pięter, w jaki sposób mają być rozmieszczone konkretne pomieszczenia. Im dokładniej to wszystko przemyślimy, tym większa będzie szansa, że nawet po latach będziemy zadowoleni z tego, w jakim domu żyjemy. Dlatego jednym z ważniejszych dylematów do przemyślenia jest ten czy powinniśmy mieć dom parterowy czy piętrowy. Zastanawiając się nad taką propozycją, musimy patrzeć nie tylko na teraz, ale również na przyszłość. W końcu nie zawsze będziemy mieli tyle sił, aby kilka razy dziennie wchodzić po schodach. Z drugiej strony nie każda działka pozwoli na postawienie sporego domu parterowego i wówczas może się okazać, że dom piętrowy będzie jedynym rozwiązaniem w takiej sytuacji.

Dom parterowy czy piętrowy – co brać pod uwagę?

Przede wszystkim zastanawiając się nad tym, czy dom parterowy czy piętrowy chcemy mieć, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość działki i metraż domu jaki nas interesuje. To oznacza, że jeśli chcemy duży dom, a jednocześnie mamy małą działkę, to może to oznaczać, że jedynym rozwiązaniem będzie dom piętrowy. Jeśli natomiast chcemy mały metraż, albo mamy dużą działkę, to możemy zdecydować się na dom parterowy. Dodatkowo analizując dom parterowy czy piętrowy, musimy się zastanowić, czy za kilkadziesiąt lat, gdy już będziemy osobami starszymi, będziemy mieli siły na chodzenie po schodach. Może się okazać, że dom parterowy będzie o tyle wygodniejszy, że wszystko będziemy mieli na jednym poziomie, a więc nie będziemy musieli się męczyć wchodzeniem po schodach, a jak będziemy mieli małe dziecko, nie będziemy musieli się martwić, że zrobi sobie krzywdę na tych schodach. Jeśli myślimy dom parterowy czy piętowy, to powinniśmy się również zastanowić nad rozmieszczeniem pomieszczeń, tak aby to było jak najbardziej funkcjonalne.

Zobaczmy projekty dom parterowy czy piętrowy

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto popatrzeć na różnego rodzaju projekty.

Wówczas też może się okazać, że łatwiej będzie nam podjąć decyzję dom parterowy czy piętrowy. Będziemy mogli porównać metraże, rozmieszczenie pomieszczeń, jak również będziemy mogli przeanalizować, co bardziej będzie nam odpowiadało. Kiedy będziemy się zastanawiali nad domem piętrowym, trzeba przemyśleć ile tych pięter ma być. Istotne jest to, że nawet mając dom parterowy, możemy zadbać o użytkowe poddasze. Możliwości są różne, a więc może się okazać, że oglądając te projekty, łatwiej będzie nam zdecydować, jak ostatecznie ma wyglądać nasz dom. Warto też mieć świadomość, że dom parterowy czy piętrowy będą się różniły nie tylko wyglądem, ale również ilością funduszy, jakie będziemy musieli przeznaczyć na jego postawienie, co również powinniśmy wziąć pod uwagę. Analizując dom parterowy czy piętrowy, musimy brać pod uwagę wiele czynników. Wielkość działki, metraż domu jaki nas interesuje, ilość pomieszczeń które chcemy mieć, ilość osób mających w nim mieszkać. Im więcej elementów weźmiemy pod uwagę, tym większa będzie szansa, że podejmiemy odpowiednią decyzję. Dodatkowo jeszcze możemy porozmawiać z architektem, bo on również może nam wiele powiedzieć o tym czy dom parterowy czy piętrowy. Co więcej, może się okazać, że to właśnie on zwróci naszą uwagę na rzeczy, o których sami byśmy nawet nie pomyśleli. To też oznacza, że zastanawiając się czy dom parterowy czy piętrowy, warto brać pod uwagę nie tylko to, co jest tu i teraz. Powinniśmy również starać się wybiegać w przyszłość i zastanawiać się nad tym, jak w takim domu będzie się mieszkało za kilka czy kilkadziesiąt lat. Również pod kątem jego ogrzewania, kosztów utrzymania, czy nawet tak prozaicznych rzeczy jak utrzymania go w czystości.

Teraz nie będziemy mieli problemów z posprzątaniem sporej przestrzeni na kilku piętrach, ale jak będzie za kilkadziesiąt lat?.