Zatrzymajmy się na chwilę nad tematem aut, uchodzących za klasyczne, a które po dziś dzień spotkać możemy na naszych, polskich drogach.

Jest to ta chwila, gdy w swojej pamięci, choć na chwilę wracamy do czasów minionych i staramy się przypomnieć sobie, jak wtedy wyglądały najróżniejsze modele samochodów, poruszających się po naszych ulicach.

Nie sposób tutaj nie wymienić kilku modeli, które na zawsze wpisały się w historię polskiej motoryzacji, wywołując u ich ówczesnych właścicieli, pasjonatów motoryzacji czy też zwykłych laików w tym temacie, mały dreszczyk emocji.

Emocji mających swoje źródło na pewno w pewnej nostalgii za tym, co już minęło i nigdy nie wróci, a jednocześnie w tym, że wielu z nas doświadczyło bezpośredniego z nimi kontaktu, co skutkuje niemałym przecież rozdziałem w książce naszych wspomnień.

FSO Warszawa, Syrena, tak zwany Mały Fiat czy też Fiat 126p, zwany potocznie dużym, a nawet i Polonez, to właśnie auta najbardziej popularne na naszych drogach, w czasach już minionych, gdy nasze rynki niedostępne były dla obcych producentów.

To właśnie one stały się modelami uważanymi dziś za klasyczne, i powoli także coraz bardziej zabytkowe.