Przemysł metalurgiczny to w zasadzie coś, co istnieje od tysięcy lat. Pierwsze wyroby metalurgiczne datuje się na 12 000 rok przed naszą erą. Z kolei sama metalurgia jako nauka o metalach powstała w XV wieku. Tak czy siak, w kolejnych latach przemysł rozwijał się coraz bardziej, przede wszystkim ze względu na odkrywanie coraz to nowszych pierwiastków. Dzięki temu przemysł metalurgiczny przestał się ograniczyć tylko i wyłącznie do produkcji surowych metali.

Istotna stała za to czystość metalu oraz możliwość połączenia danego metalu z innym, w wyniku czego zaczęły powstawać różnego rodzaju stopy. Ogromnym krokiem w rozwoju przemysłu metalurgicznego był dostęp do energii elektrycznej, co oczywiście zrewolucjonizowało w zasadzie wszystkie gałęzie przemysłu i spowodowało wielkie zmiany na całym świecie. Jeśli chodzi o ziemie polskie to można stwierdzić, że już kilkaset lat przed naszą erą znane było żelazo – pierwsze ślady produkcji pochodzą z przełomu VI i V wieku przed naszą erą. Co więcej, w pierwszych stuleciach naszej ery prężnie rozwijało się hutnictwo na ziemiach świętokrzyskich, dzięki czemu to właśnie tam znajdował się jeden z największych ośrodków metalurgicznych w Europie. Setki lat później – w XVII wieku – zbudowano w Polsce pierwszy wielki piec.

Ich liczba znacząco rosła w kolejnych latach, a wraz z rozwojem technicznym i nowymi metodami na ziemiach polskich zaczęło powstawać coraz więcej hut. To także w Polsce powstał pierwszy w Europie wielki piec opalany koksem – stało się to w 1976 roku w Gliwicach.

Jak wygląda przemysł metalurgiczny dziś?

W dzisiejszych czasach przemysł metalurgiczny to zdecydowanie jedna z najważniejszych branż przemysłu przetwórczego. Na tle światowego hutnictwa, polskie huty stoją na bardzo wysokim poziomie, mogąc pochwalić się wysokim stopniem nowoczesności. To właśnie ten aspekt powoduje, że wytwarzana w polskich hutach stal jest bardzo wysokiej jakości, dzięki czemu Polska znajduje się w światowej czołówce.

Ale co tak w zasadzie dominuje w polskim sektorze metalurgicznym? Zdecydowana większość produkcji skupia się na stali, a to dlatego, że stal jest przecież jednym z tych najbardziej podstawowych i najczęściej wykorzystywanych materiałów konstrukcyjnych, zarówno w budownictwie, jak i w przetwórstwie przemysłowym. W ostatnich latach największymi problemami dla rozwoju przemysłu hutniczego były kryzysy gospodarcze oraz często niemożliwe do spełnienia cele związane z redukcją emisji, z jakimi mamy do czynienia w Europie, a które dotyczą nie tylko Polski, lecz także wszystkich pozostałych państw członkowskich Unii Europejskiej. Wszystko to powoduje, że rozwój przemysłu metalurgicznego może być niestety zahamowany. Wpływa na niego także ogólny stan światowej oraz krajowej gospodarki, dlatego też sektor hutniczy – tak jak w zasadzie każdy inna gałąź przemysłu – odczuwa także wszystkie kryzysy gospodarcze. Dodatkowo, w Polsce hutnictwo zmaga się jeszcze z problemem dotyczącym niekonkurencyjnych kosztów energii.