Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym w pierwszej kolejności przyrządza się posiłki. Jeśli metraż na to pozwala, można z kuchni uczynić również codzienną jadalnię. Może nie odpowiednią do podejmowania gości, ale na pewno idealną do spożywania potraw w gronie domowników. Nie należy jednak zapominać o tym, że ludzie dążą do tego, aby domowe wnętrza były nie tylko funkcjonalne, ale też estetycznie zaaranżowane. Elementy dekoracyjne mają zatem znaczenie. Gdy w oknie znajduje się okno, warto je w odpowiedni sposób zaaranżować z uwzględnieniem pewnych standardów lub idąc pod prąd prawidłom – to już zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Część Polaków musi niestety mierzyć się z realiami tak zwanych ślepych kuchni, pozbawionych okien.

W przypadku niektórych pomieszczeń kuchennych, zwłaszcza w blokach, brak kuchni jest czymś oczywistym. W przypadku nowszego budownictwa raczej dąży się do tego, aby unikać takich problemów, jednakże w praktyce bywa z tym różnie. Z pewnością można uznać, że jeśli komuś los poskąpił okna w kuchni, to te porady nie powinny mieć dla niego specjalnego znaczenia. Posiadacze kuchni z oknami będą jednak zastanawiać się nad tym, czy postawić na jakieś firany, a jeżeli tak, to na jakie konkretnie? Możliwości w tym zakresie mamy sporo. Wybór firanek – zazdrostka czy jednak coś innego? Niektórzy nie decydują się na powieszenie jakichkolwiek firanek w oknie kuchennym. Zamiast tego pojawia się tylko żaluzja czy roleta. Ta druga jest mniej zalecana, ponieważ tkanina łatwiej się brudzi i trudniej utrzymać taki element w czystości – wszak w kuchni unoszą się drobinki tłuszczu, które osiadają na różnych materiałach.

Żaluzja z tworzywa sztucznego lub aluminium będzie optymalna. A co z firanami? Standardowym rozwiązaniem od dekad obecnym w kuchniach są tradycyjne zazdrostki, a więc specjalne krótsze firanki zakrywające zwykle połowę okna. Są one akcentem zdecydowanie bardziej dekoracyjnym aniżeli typowo praktycznym. Kolorystyka takich firanek jest już kwestią całkowicie otwartą. Wiele osób sięga po bardzo proste w formie firany białe z delikatnym deseniem lub całkowicie gładkie. Znacznie rzadziej w kuchni decydujemy się na firany kolorowe i z ozdobnymi akcentami, choć rzecz jasna nic nie stoi na przeszkodzie, by tak zrobić. Rzadziej spotykanym w polskich kuchniach widokiem są bardziej klasyczne firany na karniszach mocowane u sufitu, jednakże one także się pojawiają.

Grunt, by każdy wybrał opcję, która będzie mu odpowiadać.