Czy urządzenie takie jak roleta zewnętrzna może być inteligentne? Samo w sobie raczej nie, ale jeśli połączymy je z odpowiednim systemem sterowniczym i oprogramowaniem to o rolecie typu „smart” jak najbardziej możemy mówić. Rolety zewnętrzne mogą być sterowane elektronicznie i to właśnie osłony zamontowane w ten sposób da się zintegrować z tzw. inteligentnym systemem.

Co może wtedy zrobić dla nas roleta? Wiele rzeczy – od skutecznego działania antywłamaniowego, po wyręczanie nas w zasłanianiu okna dokładnie w momencie, w którym chcielibyśmy to zrobić. Jako część systemu antywłamaniowego roleta może np. być automatycznie opuszczana, gdy uzbrajamy alarm.

Oznacza to, ze nie ma konieczności „uodparniania” całego domu na włamywacza krok po kroku. Naciskamy jeden przycisk na panelu, a alarm jest uzbrojony, wszystkie lampy zgaszone a okna zasłonięte. Roleta może być też być opuszczona na podstawie informacji z systemu monitoringu.

Ktoś niepożądany wchodzi do domu? W takim razie lepiej zasłonić okna. Jeśli system uzna, że to nikt z domowników, rolety powędrują w dół. Roleta da się też zaprogramować na konkretną godzinę.

Inne systemy pozwalają na wprowadzenie po prostu lokalizacji geograficznej. W efekcie roleta podnosi się wraz ze wschodem słońca i opuszcza, gdy chcemy iść spać. System można zaprogramować na wiele sposobów.

Równie dobrze roleta może się podnieść, gdy dzwoni budzik, ale opuścić, gdy wracamy z nocnej zmiany i idziemy prosto do łóżka. System jest bardzo wygodny, a do tego daje Ci pewność, że nie zapomnisz o zasłonięciu okien w odpowiednim momencie, np. wychodząc z domu.