Korzystanie z różnych form rehabilitacyjnych ma za zadanie uśmierzyć ból oraz wspomóc funkcjonowanie całego organizmu. Dużą popularnością cieszy się hydroterapia. Stosuje się ją np. w przypadku pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów bądź z zespołami bólowymi. Wyróżnia się wiele rodzajów hydroterapii. Mogą to być kąpiele z różnymi dodatkami chemicznymi lub bez tych dodatków, kąpiele przy użyciu szczotek, masaże podwodne czy polewanie bądź obmywanie. Hydroterapia korzystnie oddziałuje na cały organizm. Korzyści są widoczne w przypadku niemal każdego układu. Obserwuje się poprawę wielu funkcji układu nerwowego. Dzięki hydroterapii ćwiczone są wszelkie odruchy wegetatywne. Hydroterapia sprzyja usuwaniu wszelkich toksyn z organizmu.

Regularne zabiegi są także korzystne dla serca. Niekiedy chorzy odczuwają różne problemy z oddychaniem, które powstają na skutek dolegliwości bólowych. Hydroterapia usprawnia układ oddechowy poprzez m.in. wpływ na skurcze oskrzeli. Hydroterapia to również szereg korzyści dla tkanki łącznej. Nie zaleca się, aby zimnych części ciała wkładać do gorącej wody. Podobnie w przypadku zbyt ciepłych części ciała. Do ogólnych zaleceń zalicza się stopniowe rozgrzewanie. Przez cały czas terapeuta powinien kontrolować gospodarkę cieplną pacjenta. Niekiedy u chorego można bowiem zaobserwować takie objawy, jak bóle głowy, zmęczenie czy bóle serca.

W takim przypadku należy uważnie dobierać wszelkie zabiegi z pominięciem tym, które mogą być dla pacjenta najbardziej męczące.