Przemysł farmaceutyczny rozwija się błyskawicznie i nie tylko poza granicami Polski, ponieważ w tej dziedzinie naprawdę nie mamy się, czego wstydzić. Ta forma przemysłu jest bardzo kosztowna, wartość prowadzonych badań są tak wysokie, że bardzo często nasze rodzime leki zostają wycofane, ponieważ ich import jest dużo tańszy to niestety budzi zgrozę, ponieważ, przez taką krótkowzroczność możemy przegapić rozwój nauki.

Przemysł farmaceutyczny jest niezwykle dochodowy to w jego skład wchodzą wszystkie leki, które przepisywane są przez lekarzy, ale również te ogólnodostępne bez recepty, każdy z nas potrzebował w swoim życiu lekarstw chociażby szczepionek, które obligatoryjnie każdy z nas musiał otrzymać, kiedy był niemowlakiem lub kilkuletnim dzieckiem. I chociaż przemysł pochłania olbrzymi kapitał finansowy to jest on bardzo opłacalny.

Wiele znanych producentów leków zaczęło swoją działalność podczas II Wojny Światowej, kiedy to chociażby prowadzono badania na ludziach, co dzisiaj jest absolutnie niedopuszczalne.