Wiele mówi się obecnie o ekologii, a to oznacza, że ludzie zaczynają się zastanawiać, jak swoimi decyzjami mogą pozytywnie wpłynąć na ochronę środowiska. Dodatkowo jeszcze wiele mówi się o tym, że mądrze wprowadzone działania, pozwolą nie tylko zadbać lepiej o ekologię, ale również sprawią, że będziemy mogli sporo zaoszczędzić. Dlatego też, nie powinno nas dziwić, że zainteresowanie tym tematem sukcesywnie wzrasta, a co więcej, że coraz częściej ludzie zastanawiają się dom energooszczędny czy pasywny. Takie pytania zadają szczególnie ci, którzy w najbliższym czasie planują się budować, bo w końcu na etapie planów jest najlepszy moment na to, aby zastanowić się w jakim stopniu chcemy się przyczynić do troski o środowisko i w jaki sposób zaprojektować swój dom, aby nam to ułatwiał. Dlatego też warto porozmawiać z ekspertami czy lepszy będzie dom energooszczędny czy pasywny. Im lepiej będziemy wiedzieli, czym się one między sobą różnią, tym łatwiej będzie nam określić, który z nich powinniśmy wybudować.

Co musimy wiedzieć, jeśli się zastanawiamy dom energooszczędny czy pasywny?

Im większa jest nasza wiedza na jakiś temat, tym łatwiej będzie nam podjąć ostateczną decyzję. Dlatego też zastanawiając się nad tym czy dom energooszczędny czy pasywny, powinniśmy szukać odpowiedzi u specjalistów, którzy będą w stanie zwrócić naszą uwagę nawet na najmniejsze różnice. Przede wszystkim analizując dom energooszczędny czy pasywny, musimy wiedzieć, że ten pierwszy musi mieć jak najbardziej prostą bryłę, a to oznacza, jak najmniej załamań. Do tego od strony południowej powinniśmy zadbać, aby były w nim zamontowane duże okna, tak aby wpuszczały jak najwięcej słońca. Jeśli będziemy się dalej zagłębiać w to czy dom energooszczędny czy pasywny, to dowiemy się, że w przypadku tego pierwszego możemy mieć system grzewczy, ale musi on korzystać ze źródeł ciepła, które będą ekologiczne, a więc takich jak panele słoneczne czy pompy ciepła. No i nie możemy tutaj zapomnieć również o zamontowaniu odpowiedniej izolacji, aby ciepło nie uciekało z naszego domu.

Jakie jeszcze informacje uzyskamy analizując dom energooszczędny czy pasywny?

Im więcej informacji zdobędziemy na temat jednego domu, tym więcej powinniśmy szukać ich na temat drugiego budynku, bo tylko wówczas będziemy mogli dokonać odpowiedniego porównania. Dlatego rozmawiając o tym czy dom energooszczędny czy pasywny, dowiemy się, że w drugim modelu musimy mieć dom na planie prostokąta i co więcej, nie będziemy mogli mieć innego dachu niż płaski, ewentualnie dwuspadowy. To oznacza, że musi być on jak najbardziej prosty i pozbawiony załamań. Dodatkowo w przypadku analizy dom energooszczędny czy pasywny, ten drugi będzie musiał mieć całą południową ścianę przeszkloną, bo dzięki temu więcej ciepła będzie do niego wpadało. Tak samo termoizolacyjność będzie musiała być znacznie wyższa, niż ma to miejsce w innych przypadkach. No i tutaj nie będziemy mieli systemu grzewczego.

Taki dom pasywny do uzyskania ciepła będzie wykorzystywał promienie słoneczne i ciepło domowników. Koniecznie zobaczmy jaka jest różnica jeśli chodzi o dom energooszczędny czy pasywny. Różnice niby są niewielkie, jednak efekt końcowy, jaki uda nam się uzyskać, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska i wydatków na utrzymanie takiego domu, będzie się mocno różnił między tymi dwoma przypadkami. Dlatego też powinniśmy poświęcić trochę czasu na to, aby dokładnie przeanalizować, która propozycja lepiej sprawdzi się w naszym przypadku czy dom energooszczędny czy pasywny. W razie wątpliwości, zawsze możemy porozmawiać ze specjalistami, którzy wskażą nam mocne i słabe strony każdego z nich. To też oznacza, że powinniśmy porównać jak najwięcej cech każdej z propozycji, a następnie zastanowić się, co jesteśmy w stanie spełnić.

Pamiętajmy, czy będzie to dom energooszczędny czy pasywny, z każdego będziemy korzystać przez długie lata, a to oznacza, że powinniśmy patrzeć na to wszystko w perspektywie długoletniej, bo wówczas będziemy mogli najwięcej zyskać.