Deformacje stóp utrudniają, a nieraz uniemożliwiają prawidłowy chód. Osoby z tym problemem często skarżą się na bolesność. U dzieci i dorosłych jedną z najczęstszych deformacji jest płaskostopie. W przypadku dzieci jest ono spowodowane rozluźnieniem więzadeł. Powodem mogą być również osłabienie mięśni. Leczenie najczęściej polega na noszeniu specjalnych wkładek do obuwia.

Niekiedy konieczny jest zabieg operacyjny. Bardzo pomocne okazują się także zabiegi fizjoterapeutyczne. Ze względu na to, że osoby z płaskostopiem często uskarżają się na ból, zaleca się stosowanie masażu stóp poprzez ugniatanie czy pocieranie. Wskazane są także kąpiele nóg w ciepłej wodzie. W przypadku dorosłych wspomniane zabiegi fizjoterapeutyczne również są bardzo korzystne dla zmniejszenia dolegliwości bólowych. Kolejną, częstą deformacją jest paluch koślawy.

Zazwyczaj występuje u kobiet. Zazwyczaj przy tej deformacji pojawiają się bolesne modzele. Chcąc przeciwdziałać bólowi zaleca się odpowiednie zabiegi fizjoterapeutyczne. Do najbardziej polecanych zaliczają się masaże poprzez ugniatanie, pocieranie oraz głaskanie. Podobne zalecenia występują także przy innych deformacjach stopy, takich jak palce młotkowane, szponiaste czy szpotawe. Dodatkowo pacjenci powinni pamiętać również o innych zabiegach fizjoterapeutycznym, dzięki którym istnieje możliwość zachowania siły oraz pełnej ruchomości stopy.

Wszystkie zabiegi powinny odbywać się pod nadzorem doświadczonego fizjoterapeuty.