Wystarczy przejść się po osiedlach domków jednorodzinnych, aby przekonać się, jak różne mogą być trawniki. Jedne są bardziej zadbane, inne mniej, jedne posiadają równo przyciętą trawę blisko ziemi, w innych znajdziemy trawę wyższą, wśród której będą przebijały się kwiaty. Można się więc zastanawiać czy warto kosić trawnik, czy jednak pozwolić mu rosnąć tak jak chce. Z jednej strony koszenie trawy może zabierać sporo czasu, a dodatkowo będzie przyczyniało się do wysychania gleby. W naszym domu będzie musiała być kosiarka spalinowa, albo inne narzędzie, które pozwoli nam na utrzymanie tej trawy bardzo króciutkiej. Dlatego warto się zastanowić, bo może wystarczy nam sama areacja trawnika i pozwolenie, aby rósł on tak, jak będzie chciał?

Koszenie trawy nie musi być uciążliwe

Jeśli zdecydujemy, że bardziej podoba nam się krótko ścięta trawa, to musimy się liczyć z tym, że koszenie trawy będzie musiało być wykonywane bardzo regularnie. Wówczas może nam się przydać kosa spalinowa, która pozwoli dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Ale udając się do sklepu ogrodniczego, w celu zakupu odpowiedniego sprzętu, może się okazać, że zaproponowana nam będzie kosiarka rotacyjna.

Wówczas warto się zastanowić, co się lepiej u nas sprawdzi. Może się ostatecznie okazać, że kupimy taką, która będzie jeździła samodzielnie, co pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nie będzie takie uciążliwe. Warto więc zobaczyć, na jak wiele sposobów może się odbywać koszenie trawy, tak aby móc wybrać propozycję, która będzie najlepsza dla nas.

Wertykulacja trawnika może być dla niego korzystna

Jeśli chcemy, żeby nasz trawnik prezentował się pięknie, był bujny i rósł równo, to z pewnością trzeba go odpowiednio przygotować po zimie. Wówczas może się dobrze sprawdzić areacja trawnika, a więc jego nakłuwanie, tak aby woda, tlen i składniki mineralne mogły nie tylko docierać głębiej do gleby, ale również szybciej. Jeśli to wydaje nam się za mało, to możemy sprawdzić jak działa wertykulacja trawnika. Tutaj będzie dochodziło do nacinania darni, wówczas łatwiej będzie nam usunąć martwą darń. Warto zobaczyć jak dbać o trawnik, bo samo koszenie trawy może się okazać niewystarczające, jeśli chcemy, żeby była ona mocna, bujna i zielona.

Możemy zostawić jej wolną rękę, aby była wysoka i przypominała łąkę, ale mimo wszystko warto o nią dbać, żeby prezentowała się jak najlepiej. Warto zobaczyć jakie mamy możliwości dbania o trawnik. Może się wówczas okazać, że koszenie trawy to nie wszystko co możemy zrobić. Świetnie może się sprawdzić areacja trawnika, która pozwoli na lepsze odżywianie gleby, co przełoży się na wygląd naszej trawy. Nie mniej powinniśmy się też zastanowić, czym chcemy kosić nasz trawnik. Czy ma to być kosiarka spalinowa, czy jednak wolelibyśmy skorzystać z jakiegoś innego rozwiązania. To oznacza, że musimy poznać parametry różnych kosiarek, bo jedynie wówczas będziemy w stanie znaleźć tą najlepszą dla nas, która faktycznie pozwoli nam dobrze zadbać o nasz ogród. Inną przedstawioną nam propozycją może być kosiarka rotacyjna.