W Polsce jest wiele różnych złóż naturalnych surowców. Z części z nich produkuje się popularną na całym świecie i szeroko stosowaną cegłę. Do jej produkcji używa się surowców mineralnych w różnych proporcjach, w zależności od rodzaju cegły jaki mamy otrzymać, a także od jej przeznaczenia. Najczęściej ten materiał budowlany formuje się z glinu, wapna, piasku lub cementu.

Używa się także innych materiałów do produkcji cegieł, takich o właściwościach mineralnych, aby miały odporność na wpływy atmosferyczne oraz wytrzymałość mechaniczną. Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Służy do budowy fundamentów, ścian fundamentowych, murów, słupów, filarów, ścian. Można nimi także wypełniać stropy.

Znana była już w starożytności. Naukowcy twierdzą, że w kulturze starożytnego Wschodu była znana i stosowana już w V wieku przed naszą erą. W czasach babilońskich na cegłach tłoczono stemple i napisy jako znaki wytwórcy. Oznaczanie cegieł przy produkcji utrzymało się przez szereg wieków i trwa do dzisiaj.