Kiedy stajemy przed dylematem zakupu samochodu, zastanawiamy się, w jaki sposób to wszystko przeprowadzić, tak aby mieć pewność, że wybierzemy dobry model. Taki, który pozwoli nam na spokojną jazdę, bez konieczności ciągłego zaglądania do mechanika, w celu wykonania naprawy. To oznacza, że decydując się na konkretny samochód, musimy mieć pewność, że działa on bez zarzutu, że nie ma żadnych wad, które powinny zapalić w naszej głowie czerwone światełko i musimy mieć poczucie, że w dany model naprawdę warto zainwestować.

Ale jak zyskać taką pewność, jeśli nasza wiedza o samochodach jest na naprawdę podstawowym poziomie?

Zabierzmy specjalistę

Jeżeli wiemy, że nie zbyt dobrze znamy się na samochodach, a więc pewnie nie wychwycimy większości nieprawidłowości, które mogą mieć miejsce, to warto zabrać ze sobą kogoś, kto będzie mógł nam tutaj doradzić. Wówczas takie oglądanie samochodu będzie miało znacznie większy sens, bo będziemy patrzyli przede wszystkim na jego stan techniczny, a nie na sam wygląd. Możemy tutaj poprosić o pomoc znajomego, który zna się na samochodach i będzie w stanie wychwycić większość usterek, ale jeśli nie mamy kogoś takiego? Wówczas można porozmawiać z mechanikiem, czy nie pojechałby z nami na takie oglądanie samochodu, aby pomóc nam dokonać odpowiedniego wyboru.

Może się okazać, że wbrew pozorom nie będziemy mieli zbyt wielkich problemów ze znalezieniem kogoś, kto będzie chciał nam w tej kwestii pomóc.

Co jeśli nikogo nie znajdziemy?

Szukaliśmy kogoś, kto by z nami obejrzał samochód, ale nikogo nie znaleźliśmy? Czy to oznacza, że jesteśmy zmuszeni do kupienia przysłowiowego kota w worku i ryzykowania, że nasz nowy samochód wcale nie będzie tak wspaniały, jak pierwotnie się wydawało? Na szczęście okazuje się, że wcale nie. W wielu przypadkach sprzedający nie mają żadnych problemów z tym, aby podjechać z nami na stację kontroli pojazdów.

Tam odpowiedni specjalista sprawdzi nasz samochód i powie nam w jakim jest on stanie, a także co należałoby wymienić w pierwszej kolejności, aby mieć pewność, że podróżujemy w bezpieczny sposób. Dla pewności możemy wybrać sami stację kontroli pojazdów do której się udamy i najlepiej jeśli wybierzemy nie tą najbliższą, a tą, która położona jest trochę dalej. Nie mniej, warto wiedzieć, że przysługuje nam prawo sprawdzenia samochodu w ten sposób i powinniśmy z tego korzystać.

Im dokładniej sprawdzimy stan techniczny samochodu zanim go kupimy, tym mniej nieprzyjemnych niespodzianek będzie na nas czekało podczas codziennej jazdy.