Energetyka geotermiczna jest opłacalnym i ekologicznym, choć nieczęsto stosowanym sposobem pozyskiwania energii. Jej użytkowanie niesie ze sobą pewne ryzyko dla środowiska – na co dzień nieszkodliwa, w razie awarii może prowadzić do pojawienia się znaczących zanieczyszczeń.

To jednak tylko jedna z przyczyn rzadkiego występowania instalacji tego typu. W związku z tym, że energia geotermiczna znajduje się pod powierzchnią całej Ziemi, mogłoby się wydawać, że jej wydobycie jest możliwe w każdym miejscu świata.

Niestety, to nieprawda. Istnieje stosunkowo niewiele miejsc, które pozwalają na eksploatację złóż geotermalnych.

Rzadko można spotkać się z warunkami dogodnymi do jej eksploatacji. Co ciekawe, nawet znalezienie odpowiedniej lokalizacji wiąże się z pewnym ryzykiem – tego typu źródła potrafią nieoczekiwanie przemieścić się na całe dziesięciolecia, uniemożliwiając ich użytkowanie.

Ponadto warto wiedzieć, że choć energia geotermiczna jest stosunkowo tania, budowa instalacji umożliwiających jej wydobycie jest dość kosztowne. Na niekorzyść tego typu energetyki może przemawiać również całkiem prozaiczny problem, jakim może wydawać się korozja rur.