W wychowaniu trzeba być konsekwentnym

Nikt, nigdy nie mówi, że wychowywanie dzieci jest łatwe. Z jednej strony chcemy je wychować w taki sposób, aby odnalazły się one w społeczeństwie, aby nie miały problemów z przystosowaniem się do zasad, które w nim panują. Z drugiej jednak strony musimy pamiętać, że dzieci są indywidualnymi istotami, a to oznacza, że musimy do nich podchodzić z szacunkiem, tłumaczyć ale tak, żeby nie zdusić charakteru dziecka, żeby robiło ono określone rzeczy, bo będzie tego chciało, bo będzie rozumiało, dlaczego powinno się zachowywać tak, a nie inaczej.

Ale jak to osiągnąć?

Odpowiednie działanie

Przede wszystkim jeśli chcemy mieć szansę wychowania dziecka w odpowiedni sposób, to musimy być konsekwentni. Jeśli ustalamy, że dziecku czegoś nie wolno robić, to mu tego robić nie wolno. Dodatkowo jeszcze pamiętajmy, że ta konsekwencja musi być nie tylko u nas, ale także u drugiego rodzica czy dziadków.

Nie może być tak, że umawiamy się na określone zasady, które będą panowały w naszym domu, że jedna osoba się do nich stosuje, a pozostałe nie. Wówczas dziecko szybko wyczuje u kogo może liczyć na więcej i to właśnie do tej osoby będzie chodziło, jeśli będzie chciało uzyskać pozwolenie na to, co zakazane. W ten sposób nie odniesiemy sukcesu w wychowaniu, bo nauczymy dziecko, że wszystko mu wolno i nie musi się liczyć z uczuciami innych osób.

Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy byli konsekwentni w swoich decyzjach, żeby dziecko dobrze wiedziało, jakie są granice, których nie wolno mu przekraczać.

To nie jest łatwe

Oczywiście bycie konsekwentnym nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza kiedy dziecko ładnie prosi, albo jest uparte w swoich prośbach, co chwilę dopytując czy nie zmieniliśmy zdania. Jednak warto wiedzieć, że to zaprocentuje w przyszłości i dziecko będzie nam wdzięczne za to, że trzymaliśmy się ustalonych zasad.

Nie tylko będzie wówczas wiedziało, że nie zawsze ma się to wszystko czego się pragnie, ale również będzie się czuło bezpiecznie. To nie prawda, że dzieci nie chcą być ograniczane i chcą, aby na wszystko im pozwalano. One podświadomie lubią mieć wyznaczone rejony, gdzie można im więcej i gdzie mogą mniej.

Wówczas świat jest dla nich bardziej zrozumiały, przyjaźniejszy, a takie ustalenia zaprocentują w przyszłości. Warto zobaczyć jakie mamy tutaj możliwości, przekonać się z czego możemy wybierać, kiedy mamy być konsekwentni i na jak wiele możemy pozwolić naszemu dziecku. Jeśli będziemy stali w naszych ustaleniach, to jego wychowywanie z pewnością będzie łatwiejsze.