Symulacja obecności mieszkańców

Różnego rodzaju systemy inteligentne stają się coraz popularniejsze. Aktualnie dostępne są zarówno centralne systemy, które instaluje w już gotowych mieszkaniach i integruje ze wszystkimi elektronicznymi urządzeniami, jak i mniej rozbudowane rozwiązania. Możliwy jest np. zakup rolet zewnętrznych, wraz z takim inteligentnym systemem, który steruje ich pracą. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku właściciel budynku dostaje do dyspozycji wiele ciekawych opcji. Jedną z najbardziej interesujących jest system symulacji obecności mieszkańców. Na czym to polega? Zostawianie domu na dwa tygodnie wakacji zawsze wiąże się z pewnymi obawami. Gdy mamy włączony system symulacji, stres związany z ewentualnymi próbami wdarcia się na naszą posesję może być znacznie mniejszy.

To system, który przeciwdziała włamaniom w bardzo sprytny sposób. Rolety po prostu zachowują się tak, jakby były sterowane przez jednego z mieszkańców. Systemy tego typu działają na różne sposoby. Niektóre z nich „uczą się” sposobu funkcjonowania mieszkańców, a następnie odtwarzają go, gdy uruchamiamy symulację. Inne po prostu korzystają z gotowych schematów, które jednak również mogą skutecznie odstraszyć potencjalnego włamywacza. Symulacja jest szczególnie efektywna, gdy jest częścią większego systemu. Może obejmować np. jeszcze zapalanie i gaszenie światła czy uchylanie okien.

Potencjalny włamywacz może nawet usłyszeć głosy mieszkańców – odtwarzane przez sprzęt Hi-Fi i przesyłane od czasu do czasu za pośrednictwem sieci www.