Rolety mogą być sterowane ręcznie lub elektrycznie. W tym pierwszym wypadku zwykle stosuje mechanizm sznurkowy albo specjalną korbkę. Takie podnoszenie i opuszczanie rolety jest wygodne, ale może być jeszcze wygodniejsze.

A przynajmniej tak uważają twórcy mechanizmów elektrycznych. Wówczas wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk, by osłona okna powędrowała w górę lub w dół. W dodatku tę ostatnią opcję można jeszcze zintegrować z systemem inteligentnym dla domu, który pozwala np.

na częściowe zautomatyzowanie procesu. Rolety mogą się podnosić i opuszczać o wybranej godzinie lub wtedy, gdy system wykryje, że właśnie przekroczyliśmy próg domu. Myśląc o rolecie elektrycznej do głowy przychodzi natychmiast jej jedna wada.

Co będzie, gdy będziemy mieć chwilową przerwę w dostawach prądu a nie dysponujemy własnym agregatem? W takim wypadku oczywiście roleta może przestać działać, co może być uciążliwe. Ale nie wtedy, gdy postawimy na roletę zasilaną energią słoneczną. Niektórzy producenci oferują rolety na baterie słoneczne, co wydaje się być strzałem w dziesiątkę.

W końcu roleta jest przez cały czas wystawiona na światło dzienne, więc naładowanie akumulatora nie jest trudne, nawet w mniej słoneczne dni. Kolektor jest zwykle instalowany w kasecie rolety i gromadzi na tyle dużo energii, by możliwe było wielokrotne podniesienie i opuszczenie osłony okna. A może boisz się, że bateria się wyczerpie a roleta pozostanie zasłonięta? Na szczęście producenci zwykle aplikują zabezpieczenie, które pozwala na zachowanie wystarczającej ilości energii, by roletę zawsze dało się podnieść.