Smak piwa jest bardzo dobrze znany i lubiany w Polsce. Nawet kiedy zamykane są niektóre browary, to w ich miejsce natychmiast powstają nowe. Polacy sięgają chętnie po rzemielśnicze, restauracyjne i przemysłowe marki piw. Najwięcej browarów piwnych na terenie naszego państwa istniało w 1922 roku, ich liczbę szacuje się na blisko 243.

Niestety z biegiem czasu ilość zakładów produkujących ten alkohol zaczęła spadać i obecnie na rynku mamy jedynie kilka dominujących firm. O piwnym przemyśle słów kilka Gospodarka w Polsce ma kilka pężnie rozwijających się gałęzi. Wśród nich znalazło się miejsce dla przemysłu piwnego. Obecnie funkcjonuje aż pięć browarów przemysłowych i kilkadziesiąt rzemielśniczych.

Niektóre są już międzynarodowymi koncernami. Przykładem jest Kampania Piwowarska produkujaca piwo dla większości państw w Europie. Rzemielśnicze browary, choć produjkują bardzo małą ilość butelek zachowują zawsze poziom dobrego smaku i zadawalają swoich konsumentów. Mimo wyższej ceny mają grono swoich fanów.

Według danych zgromadzonych przez Głowny Urząd Statystyczny w 2016 roku, więc całkiem niedawno polska produkcja piwa wzrosła w stosunku do poprzednich lat. To oznacza pozytywne prognozy na przyszłość. Trzeba podkreślić, że w światowych statystykach jesteśmy na trzecim miejscu tuz za Wielką Brytanią i Niemcami. Podejmując się próby zliczenia odmianpolskiego piwa można doliczyćsie około 1000 róznych piw.

Z podatku akcyzowego budżet kraju czerpie nie małe dochoty, bowiem jest to około 3 miliardów. Dlatego przemysł piwny będzie dalej się rozwijał poprzez wprowadzanie na rynek kolejnych, nowych produktów. Obecnie dominatorami są trzy międzynarodowe koncerny, do których zaliczają się:

  • Kompania Piwowarska, czyli SAB Miller – posiada prawie 50% udziału w rynku
  • Heineken, należący do Grupy Żywiec S.A – zajmuje szacunkowo koło 35%
  • Calsberg, stosunkowo młody koncern mający ponad 10%

Czy ktoś jeszcze dołączy kiedyś do tej trójki szczęśliwców? Wszystko jest możliwe i zależy tylko i wyłącznie od jakości produkowanego piwa i zainteresowania konsumentów.

Najważniejsze, że polski przemysł piwny zdecydowanie ma się dobrze!.