Przemysł jubilerski

Biżuteria ma swoją kolebkę na kontynencie afykańskim. To tam odnaleziono prawdopodobnie pierwsze pierścionki, które były wykonane z ślimaczych muszli lub drewna. Od zawsze kobiety i mężczyźni otaczali się błyskotkami. Miały one spełniać kilka funkcji. Używano ich by podkreślić swój status społeczny, zwłaszcza kiedy materiał stanowiły bardzo rzadko spotykane kamienie i metale. Zznaczano biżuterią przynależność, co robimy do dzisiaj.

Ponieważ obrączki na palcach nowożeńców czy zaręczynowe pierścionki to właśnie elementy biżuteryjne, których zadaniem jest nie tylko ozdoba właściciela. Wszelkie błyskotki pod postacią naszyjników, bransoletek i wspomnianych pierścionków służyły również jako talizmany obronne, chroniące przed działaniem czarnej magii. Jak wyglądała historia biżuterii, o tym przeczytasz w artykule poniżej.
Losy biżuterii

Biżuterie doceniono w Egipcie i Mezopotamii. Starożytni Egipcjanie szczególnie lubili nosić złoto i ozdoby wykonane z szkła, kamieni szlachetnych. Świadczyło to o ich pozycji społecznej.

Im więcje ozdób tym wyżej znajdowali się w hierarchii. Przeświadczenie to przetrwało w wszystkich epokach historycznych i dominuje do dzisiaj. Biżuteria wykonana z oryginalnych metali i pozostałych surowców naturalnych do teraz nie należy do taniej. W Grecji biżuterią cieszyły się głównie kobiety, nosiły naszyjniki, bransolety i pierścienie. Rzymianie rozciągając swoje Cesarstwo na prawie cały kontynent europejski czerpali inspiracje jubilerskie z różnych kultur. To u nich wykształciła się popularna proszka.

Służyła im do praktycznego podpinania togi. Pierścienie mające funkcje stempli, również należą do kanonu rzymskich wynalazków biżuteryjnych. Trend ten przetrwał także w średniowieczu. Tego typu ozdoby głównie nosili ważni, państwowi urzędnicy i władcy. Kunszt jubilerski znacznie rozwinął się w renesansie. Ten okres czasu to moment, w którym wykształcił sie zawód jubilera.

Osoby pracujące nad obróbką względnie tanich materiałów jubilerskich określano mianem bijoutiers, natomiast jubilerów troszczących się o powstanie biżuterii z ekskluzywnych metali i kamieni nazywano joailliers. Współczesna biżuteria ma swoje poczatki w czasie po I Wojnie Światowej, gdzie zaczęto wprowadzać trendy geometryczne i systematycznie poszerzano oferte jubilerskich wytworów. a.