Roleta zewnętrzna jest zdecydowanie większą inwestycją niż jej wewnętrzny odpowiednik. Zwłaszcza wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na montaż podtynkowy w gotowym już budynku. Wtedy do kosztów montażu trzeba doliczyć skuwanie tynku i jego ponowne położenie.

Jeśli chcemy roletę sterowaną elektrycznie, musimy tez pamiętać o tym, że będzie trzeba doprowadzić prąd do wnęki okiennej, a to też dodatkowy koszt. Czy roleta w jakikolwiek sposób może nam pomóc w odzyskaniu zainwestowanych pieniędzy? Tak. Aby to zauważyć, musimy wziąć pod uwagę koszty ogrzewania mieszkania a także jego ochładzania latem.

A mówiąc dokładniej, roleta pomaga w utrzymaniu temperatury przez budynek, a to bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków. Latem, gdy na dworze mocno grzeje słońce, w wielu domach uruchamia się klimatyzację. Wówczas rachunek za prąd dość szybko idzie w górę.

Jednak z zasłoniętą roletą możemy liczyć na to, że nasze mieszkanie po prostu się nie nagrzeje lub też nagrzeje w zdecydowanie mniejszym stopniu. Roleta bardzo szczelnie osłania szybę i szacuje się, że zatrzymuje aż 95% ciepła. Dzięki rolecie zaoszczędzimy również zimą.

Jest to możliwe, gdyż izolacja jak zwykle działa w obie strony. Nagrzane mieszkanie wolniej straci ciepło, gdy okno zasłania szczelna roleta, która może posiadać dodatkową warstwę izolacyjną. Mniejsze wychładzanie pomieszczenia to również mniejsze rachunki za energię.

Aby oszczędności były realne, warto również pamiętać o odpowiednim montażu rolety. Jeśli stawiamy na instalację podtynkową, trzeba pamiętać o dobrej izolacji wokół kasety rolety.