Fizjoterapia w traumatologii

Pacjenci przebywający na oddziałach traumatologii często kierowani są na zabiegi fizjoterapeutyczne. Dzięki temu możliwe jest przywrócenie pełnej sprawności oraz uśmierzenie bólu. Fizjoterapeuci proponują bardzo zróżnicowane metody powrotu do zdrowia. W przypadku złamanej kończyny umieszcza się właściwie dobrane opory niedaleko miejsca urazu. Pacjent ma możliwość wykonywania ruchów biernych na szynie.

Dodatkowo często stosuje się okłady z lodu. Umieszcza się je nawet kilka razy dziennie na złamaną kończynę. Jeśli rana jest już dobrze zagojona, wskazany jest drenaż limfatyczny. W takich przypadkach poszczególne zabiegi rehabilitacyjne nie są zalecane. Zalicza się do nich rozciąganie, wyciąganie, forsowne ruchy bierne czy masaż klasyczny.

Działanie ciepłem powinno być skonsultowanie z lekarzem, chociaż w przypadku pacjentów ze złamaniami, raczej nie jest wskazane. Pacjentom zaleca się także stabilizację obciążeniową. W tym przypadku nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań, jednak pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. W traumatologii stosuje się charakterystyczne przyrządy, które umożliwiają wykonywanie konkretnych ćwiczeń. Jest to m.

in. szyna ruchoma, dzięki której można wzmocnić prostowniki i zginacze. Przydatna jest także taśma Deusera. Wykonywanie na niej ćwiczeń przyczynia się do wzrostu siły mięśni. Podobne funkcje pełni opaska terapeutyczna.

W przypadku schorzeń kręgosłupa często stosuje się wyciąg. Poszczególne przyrządy dobiera się w zależności od konkretnej choroby.