Dzieci potrzebują jasnych granic

Dzisiaj często można się spotkać z opiniami, że dzieciom trzeba dać swobodę, że muszą one wszystkiego w życiu spróbować, że same po swoich doświadczeniach będą wiedziały, co jest dobre a co złe. Takie podejście wbrew pozorom da więcej szkody niż pożytku, a to dlatego, że dziecko nie może być puszczone całkowicie wolno, bo nie nauczy się, jakie zachowania są dozwolone, a jakie nie. Skoro wszystko mu wolno, to skąd ma wiedzieć, że robi coś czego robić nie powinno? Właśnie po to jest wychowywanie dziecka, aby pokazać mu, gdzie przebiegają granice współżycia różnych osób. A żeby je znało, musi je najpierw mieć wyznaczone.

Dla ich bezpieczeństwa

Z jednej strony wychowywanie dzieci ma ich nauczyć odpowiedniego funkcjonowania w społeczeństwie i trzymania się tych granic, które się w nim pojawiają.

Z drugiej powinniśmy mu w ten sposób zapewnić bezpieczeństwo i tłumaczyć, że te granice nie są ustalone, bo jesteśmy złośliwi, ale są po to, aby było bezpieczne. Warto w kontekście wychowywania dzieci, jak najwięcej z nimi rozmawiać. Oczywiście na początku będziemy im po prostu zabraniali określonych rzeczy i pozwalali na inne. Jednak im dzieci będą starsze, im więcej będą rozumiały, tym więcej powinniśmy tłumaczyć dlaczego nie wolno im robić danej rzeczy, jakie zagrożenie to ze sobą niesie. Wychowywanie powinno być oparte na szacunku do dzieci, a więc nie tylko mają one słyszeć zakaz, ale jednocześnie też powinny mieć wytłumaczone stąd taka, a nie inna nasza decyzja.

Docenią jak dorosną

Dzieci są odrębnymi jednostkami, które mają swoje charaktery i indywidualne podejście do życia, dlatego nie powinniśmy się dziwić, że będą się buntować przeciwko zasadom i będą sprawdzały jak daleko mogą się posunąć. Jednak musimy pamiętać o tym, że wychowujemy je do życia w społeczeństwie i że chcemy je wychować na samodzielnych, empatycznych i pewnych siebie ludzi, którzy jednocześnie potrafią uszanować przestrzeń innych ludzi i wiedzą, co wolno robić, a czego nie. Wbrew pozorom dzieci potrzebują takich jasno ustalonych zasad, aby czuć się bezpiecznie, a kiedy dorosną będą nam wdzięczne za to, że wychowywaliśmy je właśnie w taki, a nie inny sposób. Wychowywanie dzieci nie jest łatwe, trudno jest być konsekwentnym w swoich postanowieniach, kiedy one o coś tak ładnie proszą. Jednak musimy się trzymać jasno ustalonych zasad, bo tylko wówczas będziemy mogli zapewnić dzieciom bezpieczeństwo i tylko wtedy wychowamy ich na odpowiedzialnych ludzi.