Najnowocześniejsze środki do prania oraz detergenty stosowane praktycznie codziennie w naszych domach, mają kilka podstawowych zadań do spełnienia.

Przede wszystkim, przynajmniej z punktu widzenia użytkownika, środki piorące mają za zadanie usuwanie brudu oraz plam z wyrobów odzieżowych będących w różnym stopniu zabrudzonymi.

Oczywiście z punktu widzenia laika, czyli człowieka przeciętnego, efekty działania środków piorących oceniamy przede wszystkim w sposób wzrokowy.

To jest główny wyznacznik naszej oceny, który klasyfikuje poszczególne produkty w odpowiednim miejscu naszej listy preferowanych środków używanych do prania a także sprzątania.

Nie da się ukryć, że przy ich wyborze uwzględniamy jeszcze kilka innych cech.

Zwracamy uwagę na zapach, konsystencję, zakres działania, ale także kształt i kolor oraz wielkość opakowania no i, co bardzo ważne, na cenę.

Przemysł środków piorących opiera się na wnioskach wypływających z przeprowadzonych testów, które służą ocenie zdolności usuwania brudnych, najczęściej celowo przygotowanych plam, z najróżniejszych tkanin i na tej podstawie pozwalających odpowiednio dobrać skład chemiczny służący rozwiązywaniu zaistniałych problemów.